Dlaczego pod choinką królują skarpetki?
środa, 12 grudnia 2018 21:09

Pomysły na prezenty

Nieśmiertelne są też gotowe zestawy kosmetyków, rękawiczki i szaliki oraz książki. Te ostatnie mogą być nawet atrakcyjne, pod warunkiem, że dostanie je pasjonat literatury. Do Świąt zostało jeszcze kilkanaście dni, ale jest to najwyższy czas, by pomyśleć o prezentach i kupić je wcześniej niż na ostatnią chwilę. Kto nie ma pomysłu, niech skorzysta z naszych uniwersalnych, ale jednak spersonalizowanych prezentów.

 

 

 

Zakupowego szału można było uniknąć w listopadzie, ale ten już dawno już minął. Dobrze jest kupować prezenty w styczniu, na wyprzedażach, ale ten pomysł można z powodzeniem zrealizować dopiero w 2019 roku.

 

 

Ale co kupić? – coroczny dylemat większości z nas. Bo przecież nie godzi się sprezentować bliskim tego samego co w ubiegłe święta, natomiast trzeba zmieścić się w założonym budżecie. Takich zapobiegawczych, którzy wiedzieli co i kupili to jeszcze w listopadzie, jest zdecydowanie mniej, dlatego tym, którzy nie zdążyli wybrać się na zakupy w poprzednim miesiącu, a szukają oryginalnych pomysłów na prezenty, podpowiadamy co i gdzie można kupić za rozsądną cenę.

 

Oryginalnie i bez kolejki


Czas pozostały do świąt jest wystarczający na złożenie zamówienia przez Internet i uniknięcie sytuacji, w której będziesz ubierał choinkę modląc się, by kurier zdążył przywieść pod nią prezenty.

 

Co powiesz na kalendarz, ale taki ze zdjęciami? To bardzo dobry prezent np. dla babci i dziadka albo rodziców i rodzeństwa, zwłaszcza, jeśli już z nimi nie mieszkasz. Dlaczego? Bo dzięki zdjęciom, które sam wybierasz z dysku swojego komputera, Twoi bliscy będą mieli Ciebie i rodzinę codziennie, przez cały 2019 rok. Ponadto, w kalendarzu ściennym formatu A3, będzie wystraczająco dużo miejsca by zaznaczyć ważną datę, zanotować nadchodzące wydarzenie czy wpisać jakąś notatkę.

 

Zaprojektować spersonalizowany kalendarz można bardzo szybko za pośrednictwem wielu stron – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę słowo „fotokalendarz”, a już pierwsza pozycja po reklamach, to strona godna polecenia (wiem, bo korzystam).

 

Kolejna propozycja, możliwa do zrealizowania na tych samych stronach, to fotoksiążka. Jest to opcja dobra dla tych, którzy mają w swoim zasobach dużo zdjęć swoich bliskich czy przyjaciół, a wśród bliskich kogoś, kto też lubi zdjęcia, ale po zgraniu ich na dysk, nic z nimi nie robi. Bo brakuje mu samozaparcia, by usiąść, wybrać, wywołać i mieć zawsze pod ręką. Taka fotoksiążka z najlepszymi ujęciami np. ze wspólnych imprez, wakacji czy świąt, z pewnością ucieszy kogoś, kto kolekcjonuje wspomnienia i lubi do nich wracać.

 

 

Od serca


Oryginalny i wyjątkowy będzie prezent, który sam wykonasz. Jeśli masz w rodzinie albo wśród przyjaciół łasucha, upieczone przez Ciebie pierniczki będą idealnym prezentem! Możesz skorzystać z przepisu, który masz w domu (podejrzewam, że każda gospodyni zapisała w swoich zbiorach) albo z tych, podanych w Internecie. Możesz pokusić się nie tylko o tradycyjne pierniczki, ale np. piernikową chatkę albo choinkę. Prezent ucieszy oczy, a przede wszystkim podniebienie.

 

 

 

Do zrobienia bombek z brokatu albo cekinów, nie trzeba mieć talentu tylko styropianowe kulki, brokat, cekiny, szpilki i kawałek tasiemki. A dla kogo to łatwizna, może pokusić się o bombki ze wstążki. Do tego stojak za 7 złotych i mamy gustowny, niedrogi i wyjątkowy (bo zrobiony samemu) prezent.

 

 

fot. Reda

 

Podobnie ze stroikiem albo świąteczną kompozycją. Pewnie, że łatwiej kupić gotowe, ale to nie to samo. Żeby zrobić stroik, nie trzeba być super-ekstra-zdolnym. Wystarczy powbijać jedlice do gąbki florystycznej, na środku wbić świeczkę, a całość włożyć do doniczki albo ustawić na podstawce żeby stroik był stabilny. Na koniec ozdobić wedle uznania - np. bombkami, wstążkami i szyszkami czyli tym, co znajdzie się w każdym domu.

 

 

Włożyć kilka gałązek jedliny i rózgi do flakonu albo słoika, to banalnie proste. Na gałązkach można zawiesić aniołka, gwiazdki, suszone pomarańcze albo inne elementy kojarzone ze świętami. Niby to żadna sztuka, a jednak cieszy oko.

 

 

Taki stroik lub kompozycja świąteczna to doskonały prezent dla kogoś, kto jest bardzo zapracowany i nie ma czasu „bawić się” jeszcze z dekoracjami. Myślę, że taki upominek ucieszy przede wszystkim kobiety, bo która z nas nie lubi otaczać się ładnymi przedmiotami i nie chce poczuć atmosfery i magii tych świąt?

 

fot. Reda

 

Pozostając w tym klimacie, można komuś kto lubi gdy jest klimatycznie, sprezentować świeczniki własnej roboty, np. z brzozy. Warto zamiast zwykłych podgrzewaczy użyć takich z wosku pszczelego. Wtedy zapach miodu będzie roznosił się po całym domu.

 

fot. Reda

 

Natomiast dla artystycznej duszy, proponujemy samodzielne uszycie bombek na choinkę. Trzeba mieć igłę, nici, filc i watę do wypełnienia.

 

 

Zamiast głowić się nad prezentem pod choinkę, podaruj komuś – choinkę! Najlepiej taką „żywą” i pachnącą. Jeśli sam ją ubierzesz – będzie na bogato. Nie trzeba iść za nią do lasu - prawdziwe choinki można kupić przy galeriach albo na bazarze. Ceny drzewek wcale nie są wysokie – jeśli zamiast sięgającej sufitu, wybierzesz mniejszą, nie stracisz majątku.

 

 

Obdarowany na pewno doceni, że w upominek dla niego włożyłeś nie tyle pieniądze, co swój czas, wysiłek i serce.

 

 

Misz-masz

Na koniec podajemy jeszcze listę nietypowych naszym zdaniem prezentów, które można kupić albo zamówić przez Internet. Być może okaże się, że ktoś z Waszych bliskich właśnie tego potrzebuje:

 

 

Dla pań:

 

- Karnet na Zumbę z Jolą Gondek w Domu Kultury w Mogilnie

- Fajerwerki

- Pasek z lachowskimi albo góralskimi wzorami (podpowiemy gdzie zamówić ręczną lub maszynową robotę)

- Szkatułka na biżuterię

- Jogurtnica

- Przepiśnik

- Pendrive w kształcie szminki

 

Dla panów:


- Alkomat

- „Przypominajka” – notes albo listę (oprawioną w ramkę) z ważnymi datami takimi jak urodziny bliskich, rocznice, imieniny ect.

- Koszula z lachowskimi albo góralskimi wzorami (podpowiemy gdzie zamówić ręczną lub maszynową robotę)

- Karnet na siłownię

- Skrobaczka do szyb z rękawicą

- Uchwyt na telefon do samochodu

- Kamera samochodowa

 

Dlań pań i panów:

 

- Zaproszenie na kulig, ognisko i biesiadę (np. na Jamnej lub w Regietowie)

- Wejściówka na strzelnicę w Nowym Sączu

- Zaproszenie na bal karnawałowy

 

Dla dzieci


- Spersonalizowany list od Świętego Mikołaja (gotowy można zamówić przez Internet)

- Spersonalizowane wideo od Mikołaja (również do zamówienia przez Internet)

- Imienne pudełko na dziecięce skarby

- Wejściówka na łyżwy

- Wejściówka na salę zabaw typu bajkoland.

 

 

fot. Reda, pixabay.com

Jadwiga Jelińska-Poręba (Reda)

 

 

 

Created by Szczepan Sikoń