Hojni dla Patryka – sukces kiermaszu w Koniuszowej i licytacja za pasem
sobota, 17 listopada 2018 16:58

Kiermasz ozdób świątecznych

Powtórzył się sukces z ubiegłego tygodnia. Rodzice z Koniuszowej, którzy zorganizowali podobny kiermasz jak Rada z Mogilna, zebrali pokaźną sumę, którą przeznaczą na leczenie Patryka. Pieniądze przydadzą się rodzinie Chronowskich z Posadowej Mogilskiej tym bardziej, że mają na wykończeniu dom, w którym chłopak będzie miał lepsze warunki do rehabilitacji. Kto nie był dzisiaj na kiermaszu, nic straconego – jutro licytacja cennych przedmiotów.

 

 

 

Proziaki i choinki robiły furorę


9 010 złotych – dokładnie tyle było w kasie po zakończeniu trwającego dwie godziny kiermaszu w Szkole w Koniuszowej. Oprócz domowego ciasta, były też przetwory z własnej spiżarni. Starsi sięgali po kultowe „proziaki” pieczone na blasze i świeżutki, pachnący chleb.

 

 

Dzieci zajadały się choinkami z pierniczków i chwytały za kolorowe bombki. Na kiermaszu można było zaopatrzyć się już w niepowtarzalne choinki – z papieru i piórek. Wszystko samodzielnie przygotowali mieszkańcy, głównie panie z Koniuszowej. A w sprzedaży pomogli uczniowie Szkoły w Koniuszowej.

 

 

 

Frekwencja była imponująca! Nie zawiedli mieszkańcy Koniuszowej, Mogilna i Posadowej. Na kiermasz specjalnie przyjechali też kupujący z Nowego Sącza, Korzennej i Paszyna.

Ceny produktów były różne. Mniejsze pudełko ciasta 25 złotych, większe 35 zł. Bombki z cekinów po 10 złotych, a choinki po 30 zł. Kupujący nie zwracali jednak uwagi na cennik – nikt się nie targował i nie dopominał reszty.

 

 

Rodzina w potrzebie


Cała kwota – 9 010 złotych zostanie przekazana rodzicom Patryka, na jego leczenie. Chociaż w większości jest refundowane przez NFZ, to jest mnóstwo kosztów, których nie widać na pierwszy rzut oka. Mama Patryka zrezygnowała z pracy, by móc towarzyszyć synowi w Warszawie. Pobyt w stolicy nie należy do najtańszych… Tata chłopca jest po wypadku i sam czeka na kolejny cykl rehabilitacji, który ma rozpocząć się w styczniu W przyszłości trzeba będzie też pomyśleć o dodatkowych, prywatnych zabiegach i ćwiczeniach dla Patryka, które niestety są drogie, ale zwiększają szanse na odzyskanie przez nastolatka utraconej świadomości. Ponadto rodzina jest w trakcie budowy domu – w starym, drewnianym nie ma warunków dla osoby w takiej stanie jak Patryk, a w nowym jest jeszcze sporo do zrobienia. 17-latek ma też młodszą o rok siostrę, która pozostaje na utrzymaniu rodziców.

 

Tego jeszcze nie było – licytacja dla Patryka


Wśród produktów ofiarowanych na kiermasz, znalazły niezwykle cenne rzeczy – ręcznie zrobione przez Agatę Kuś - malarkę ze Skrudziny k. Starego Sącza. – Przedmioty ofiarowała moja koleżanka ze szkolnych lat. Wszystko jest przez nią ręcznie robione – informuje pani Marta Kiełbasa z Koniuszowej - inicjatorka dzisiejszego kiermaszu.

 

W związku z tym, że pomoc dla rodziny Chronowskich jest pilna, pani Marta postanowiła działać szybko. Wykorzystała fakt, że w niedzielę (18 listopada) Teatr Dabar dedykuje Patrykowi sztukę „Próba życia”. Na korzyść przemawiają również warunki lokalowe – Dom Kultury w Mogilnie pomieści sporą widownię, a scena to idealne miejsce na prezentację eksponatów. W licytacji będzie można powalczyć o poniższe przedmioty:

 

Jedwabna apaszka ręcznie malowana – cena wywoławcza 80 zł

 

Pan Jezus malowany na drzewie – cena wywoławcza 220 zł

 

Obrazek kwiaty – cena wywoławcza 50 zł


Początek aukcji po spektaklu „Próba życia”, czyli ok. godz. 19.30.

 

 

Fot. Jarosław Jeliński, Jadwiga Jelińska-Poręba, Marta Kiełbasa

Jadwiga Jelińska-Poręba (Reda)

 

 

 

 

  

Created by Szczepan Sikoń