Ile warte jest Twoje życie? Dasz za nie 10 złotych? Felieton z FILMEM (wzbudza silne emocje)
środa, 28 listopada 2018 17:51

Nie daj się zabić

Niby społeczeństwo wyedukowane, ale w mentalności (zbyt) wielu osób, elementy odblaskowe to obciach. A szkoda. Ich zdrowia i życia. A żeby żyć, wystarczy maksymalnie 10 złotych.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

Mówi stare porzekadło i z powodzeniem możemy je zastosować do problemu noszenia odblasków po zmroku. Celowo nazywam to problemem, bo niestety, mimo wielu kampanii społecznych, wysiłku policjantów i nauczycieli oraz medialnego szumu, gros społeczeństwa lekceważy nie tylko przepisy ruchu drogowego, ale przede wszystkim swoje życie i zdrowie. Z tego co piszę, chyba bardziej zdają sobie sprawę kierowcy – bo za kółkiem widzą więcej aniżeli pieszy wpatrzony w ekran smartfonu.

10 złotych za Twoje zdrowie i życie

Niestety, ale opaski odblaskowe nie zapisały się jeszcze w modowych trendach. Kamizelki, mam wrażenie w ogóle się nie przyjęły – wciąż monopol mają na nie wyłącznie budowlańcy, drogowcy i policjanci.

Elementy odblaskowe zobowiązani są nosić wszyscy (bez względu na wiek), którzy poruszają się po zmroku poza obszarem zabudowanym. Taki obowiązek nakłada na nich Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym. Z obowiązku noszenia odblasków zwolnieni są piesi poruszający się po chodniku oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.

To, że społeczeństwo lekceważy powyższe przepisy drogowe, to mnie w ogóle nie dziwi, ale nie będę się teraz rozwodzić na ten temat. Nie mogę jednak zrozumieć, dlaczego masa osób za nic ma swoje zdrowie i życie. Bo o nic innego tu nie chodzi.

źródło: www.policja.pl

Śmieszy mnie, jak zwłaszcza panie, zakładają odblask na torebkę. Lepiej, że jest gdziekolwiek, niż by go miało w ogóle nie być – podnoszą głos obrońcy. Owszem, ale opaska odblaskowa zawieszona na pasku, niejednokrotnie od strony pobocza nie drogi, w dodatku z tyłu, to nie jest największa troska o swoje zdrowie i życie, a jedynie wypełnienie obowiązku prawnego.

Żeby opaska odblaskowa spełniła swój cel, powinna być założona na ręce i nogi. Jeśli do dyspozycji są tylko dwie opaski, to lepiej założyć je na prawe kończyny, by elementy były widoczne bardziej od strony jezdni. Samochodowe światła mijania opuszczone są nisko i oświetlają drogę, dlatego element odblaskowy należy umieszczać jak najniżej. Każde pół metra w dół zwiększa widoczność o kilka-kilkanaście metrów. Ta różnica może decydować o życiu pieszego.

źródło: www.policja.pl

Idealnie, gdyby piesi ochoczo sięgali po kamizelki odblaskowe, które gwarantują maksymalną widoczność. Nie trzeba się zastanawiać jak ją ubrać – wystarczy założyć na wierzchnie ubranie i świecić przykładem. Taka kamizelka nie kosztuje więcej jak 10 złotych. A ile jest warte Twoje zdrowie i życie?

Daj się zobaczyć – nie daj się zabić!

Może nie każdy wie, więc powtórzę za Policją, że po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości około 25-30 metrów od maski samochodu. Jeśli jednak jedzie z prędkością przekraczającą 80-90 km/h, to najczęściej nie ma żadnych szans na uniknięcie potrącenia, ponieważ samochód porusza się z szybkością około 25 metrów na sekundę. Gdy natomiast pieszy jest wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, który odbije światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej!

Obowiązek noszenia odblasków przez pieszych, nie zwalnia oczywiście kierowców od zachowania ostrożności, zwłaszcza po zmroku i dostosowania prędkości jazdy do warunków drogowych i atmosferycznych.

Powyższy film to realizacja redaktorów jednego z portali internetowych w Bielsku-Białej oraz policjantów bielskiej drogówki. Choć jego premiera odbyła się rok temu, spot nie stracił na aktualności.

projekt plakatu Agata Bugara

fot. Śląska Policja, pixabay.com