Odblaski? Co za wstyd – czyli Dekalog Pieszego nie na serio
czwartek, 29 listopada 2018 19:40

Nie daj się zabić

Prowadzimy na portalu kampanię motywująca do noszenia po zmroku elementów odblaskowych, która związana jest z jutrzejszym spotkaniem z sądecką Policją. Nie chcemy umoralniać, tylko uświadamiać – w trosce o zdrowie i życie wszystkich pieszych. Dlatego dzisiaj, specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy Dekalog Pieszego. Z przymrużeniem oka.

1. Nie chodź po chodniku – dla pieszych jest środek asfaltu.
  2. Absolutnie nie patrz pod nogi i na to, co się dzieje na drodze. Swój wzrok skup wyłącznie na wyświetlaczu swojego smartfonu.
  3. Poruszając się po zmroku, bądź ubrany na czarno – moda jest ważniejsza niż bezpieczeństwo.
  4. Absolutnie nie oświetlaj sobie drogi latarką. Księżyc i gwiazdy wystarczą. Zwłaszcza jak niebo jest zachmurzone.
  5. Jeśli jednak musisz czymś zabłysnąć, to oświetlaj sobie drogę włączonym ekranem telefonu komórkowego.
  6. Pod żadnym pozorem nie zakładaj elementów odblaskowych – po co jakiś kierowca ma Cię zauważyć?
  7. Jeśli już koniecznie chcesz mieć jakiś odblaskowy gadżet – załóż najmniejszą opaskę odblaskową – na lewą rękę, a najlepiej to na tylni pasek od torebki.
  8. Pamiętaj – nie wybieraj zwykłego żółtego odblasku, ale kolorowy. Najładniejszy jest różowy! I co ważniejsze – najmniej widoczny.
  9. Niech Ci nie przyjdzie do głowy komukolwiek przypominać o odblaskach! W imię czego masz ratować czyjeś zdrowie i życie?
  10. Pod żadnym pozorem nie zakładaj kamizelki odblaskowej! Chyba nie chcesz, żeby ktoś pomylił Cię z budowlańcem albo policją. Co za wstyd…

Jeśli jest ktoś taki, kto nie był w niedzielę w kościele na Mogilnie; nie usłyszał od dzieci i nauczycieli w szkole; nie zauważył plakatów na terenie całej parafii i w Korzennej; nie czytał  aktualności OSP Mogilno, ogłoszeń na stronie Urzędu Gminy Korzenna i nie śledzi Facebooka – jeszcze raz informujemy i zapraszamy na spotkanie z sądecką Policją. W najbliższy piątek – 30 listopada w Domu Kultury w Mogilnie asp. Barbara Przychocka-Serafin opowie o skutkach nienoszenia elementów odblaskowych oraz ostrzeże wszystkich przed oszustami, którzy działają metodą „na wnuczka” czy „na funkcjonariusza”.

O akcji organizowanej przez portal Myśl globalnie działaj lokalnie i Stowarzyszenie Mogilskie Cisy można przeczytać:

Policja w Mogilnie! Co się stało?

Ile warte jest Twoje życie? Dasz za nie 10 złotych? Felieton z filmem

projekt plakatu Agata Bugara