Republika Środkowoafrykańska – polscy misjonarze w niebezpieczeństwie
wtorek, 04 lutego 2014 18:11

Walki w RPADramatyczne chwile przeżywają polscy misjonarze posługujący w Republice Środkowoafrykańskiej. Ich misję zaatakowali rebelianci z koalicji Seleka. W ciągu ostatnich 24 godzin, w rezultacie walk zginęło co najmniej 75 Afrykańczyków.


Walki w Republice Środkowoafrykańskiej wybuchły z nową siłą po wycofaniu się muzułmańskich rebeliantów z koalicji Seleka (luźny sojusz muzułmańskich milicji) ze stolicy kraju Bangi w ubiegłym miesiącu. Według miejscowych źródeł mają one często charakter odwetu na chrześcijanach.

Rebelianci z Seleki zaatakowali m. in. misję w miejscowości Ngaoundaye, w której przebywają m. in. polscy misjonarze i siostry ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza. W RPA dochodzi do krwawych starć i podpaleń. Nieustannie słychać odgłosy strzelaniny, w tym z broni ciężkiej.
Misjonarze i misjonarki są pozbawieni pomocy, ale nie chcą zostawić swoich podopiecznych. W misjach chroni się cała okoliczna ludność, także wielu chorych, kobiety w ciąży i dzieci. Także wiele rodzin muzułmańskich.

Jak informują tarnowscy misjonarze rebelianci Seleki po nieudanym przewrocie, uciekają do Czadu. Po drodze napadają na wioski i misje, gdzie rabują żywność oraz pieniądze i samochody. Sytuację w tym kraju ma uspokoić misja stabilizacyjna wojsk francuskich, do której przyłączono 50 żołnierzy z Polski. Według ocen ONZ, aby skutecznie przywrócić spokój i porządek w Republice Środkowoafrykańskiej trzeba by tam wysłać co najmniej 10 tys. żołnierzy.

O modlitwę za misjonarzy i za pokojowe rozwiązanie sytuacji w tym kraju apeluje ks. bp Andrzej Jeż:

Jako biskup Kościoła tarnowskiego, który posłał misjonarzy z przesłaniem ewangelicznej miłości, zwracam się do wszystkich duszpasterzy i diecezjan, aby nie ustawać w modlitwie za tych, którzy reprezentują nasz Kościół na tamtej ziemi. Módlmy się też za niewinnych, ale także siejących zamęt, ludzi. Módlmy się za nich wszystkich nie tylko podczas Modlitwy powszechnej w każdej Eucharystii, ale przedłużajmy tę modlitwę podczas nabożeństw misyjnych, które winny być odprawiane w każdej parafii, módlmy się w naszych grupach apostolskich i rodzinach, nie czekając na specjalne zachęty biskupa czy kogokolwiek – czytamy w komunikacie.

RŚA: dziesiątki ofiar, dramat misjonarzy - http://gosc.pl/doc/1872665.RSA-dziesiatki-ofiar-dramat-misjonarzy

Rep. Środkowoafrykańska: dramatyczna relacja polskiego misjonarza - http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rep-srodkowoafrykanska-dramatyczna-relacja-polskiego-misjonarza/2plkx

Komunikat Biskupa Tarnowskiego w związku z sytuacją polityczną w Republice Środkowoafrykańskiej - http://www.diecezja.tarnow.pl/index.php/kuria/komunikaty/4533.html

oprac. Reda

 

Created by Szczepan Sikoń