List od ks. Pawła Kociołka z Bangladeszu ZDJĘCIA
niedziela, 07 grudnia 2014 10:56

List od ks. Pawła Kociołka

Salezjanin - ksiądz Paweł Kociołek pochodzący z Koniuszowej napisał do nas list z misji w Bangladeszu. Czytamy w nim o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia, nowych internatach dla chłopców oraz budowie przedszkola i kaplic. Publikujemy cały list oraz zdjęcia, na których możemy zobaczyć owocną działalność księdza Pawła.

 

 

Szczęść Boże drogi księże Emilu, ks. Eugeniuszu, ks. Andrzeju, ks. Marcinie i wszyscy drodzy przyjaciele misji!

 

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, dlatego coraz częściej moje myśli uciekają w kierunku rodzinnych stron. Ze względu na to, że w większości muzułmańskim Bangladeszu Święta Bożego Narodzenia są praktycznie niezauważalne (katolików jest tylko 0.05%) coraz bardziej tęsknie za Bożonarodzeniowym polskim klimatem tych pięknych świąt. Pocieszam się jednak tym, że nasza wspólnota parafialna w Lokhikul, którą powierzył nam biskup diecezji Rajshahi, umacnia się i rozwija. Mam nadzieję, że w tym roku Boże Narodzenie w Lokhikul chociaż w maleńkim stopniu będzie podobne do „naszych” świąt.

Kilka informacji z misji: Obecnie nasza wspólnota parafialna liczy ponad 900 wiernych (dwa i pól roku temu było ich 600), nadal w Lokhikul jest nas 2 księży ale od tego roku mamy 5 seminarzystów (3 w salezjańskim seminarium i 2 w diecezjalnym). Od grudnia na naszej misji w Lokhikul rozpocznie działalność przedszkole dla okolicznych dzieci, w styczniu 2015 mamy inaugurację nowego internatu dla 50 chłopców z oddalonych wiosek, w trakcie budowy są dwie małe kaplice na wioskach (wcześniej w tych wioskach kaplice były zbudowane z gliny). W Lokhiul po powodziach które nas nawiedziły, najbardziej poszkodowanej rodzinie odbudowaliśmy zniszczony dom, a budowę innego w połowie sfinansowaliśmy. W Khonjonpur (miasto oddalone od Lokhikul ok 30 kilometrów, ale należące do naszej parafii) powstaje sub-center, 4 miesiące temu otwarliśmy tam internat dla 10 chłopaków i kaplicę misyjną wokół której gromadzi się na obecną chwilę ok 150 katolików. Miasto jest zamieszkałe głownie przez muzułmanów ale wokół tego miasta, na wioskach jest ogromna liczba ludzi należących do różnych szczepów takich jak : Oraun, Shantal, Mohali, Munda. Ludzie ci nie są ochrzczeni, nie słyszeli nic o Jezusie i wielu z nich pierwszy raz widzi księdza, ale są bardzo przyjaźnie nastawieni, dlatego raz lub dwa razy w tygodniu wraz z młodzieżą i katechetą odwiedzam te wioski organizując tam naukę i zabawy dla dzieci i młodzieży.

Życie jest bardzo bogate i każdego dnia dostarcza nowych, radosnych ale i trudnych spraw o których tutaj nie wspomniałem. Pisząc tych kilka zdań, przede wszystkim chcę podziękować za wsparcie modlitewne i materialne, które otrzymuję z parafii Mogilno. To co udaje się tutaj robić jest Waszym udziałem! Za to z całego serca dziękuję księdzu proboszczowi i wszystkim którzy w te pomoc są zaangażowani. Zapewniam Was o mojej pamięci modlitewnej.

 

Ks. Paweł Kociołek SDB

 

Zdjęcia do obejrzenia w galerii.

Zdjęcie 1 i 2 – ks. Paweł na jednej z „nowych wiosek”

Zdjęcie 3 – dom po powodzi

Zdjęcie 4 – nowy wybudowany przez misjonarzy dom

 

 

oprac. Reda

 

 

 

Created by Szczepan Sikoń